Harcerze wrócili z wakacyjnego obozu

07/08/2012 | 21:37

Harcerze wrócili z wakacyjnego obozu

Harcerze Hufca ZHP w Łańcucie zakończyli dzisiaj swój dwutygodniowy obóz. Pod namiotami w Majdanie Sopockim wypoczywało 94 obozowiczów.


Polana leśna w Majdanie Sopockim na Roztoczu to od lat ulubiona letnia baza obozowa łańcuckich harcerzy. Specyficzny mikroklimat, bliskość lasu, zalew i przyrodnicze atrakcje turystyczne okolicy sprawiają, że w połączeniu z atrakcyjnym programem obóz jest źródłem niezapomnianych wakacyjnych przeżyć.


Dzień na obozie rozpoczynał się pobudką o 7:30. Po niej gimnastyka, toaleta, śniadanie i apel. W porannym apelu harcerze uczestniczą drużynami, w pełnym umundurowaniu. Jest to czas kiedy zapoznają się z programem dnia i rozkazem komendanta. Od godziny 10 rozpoczynał się przedpołudniowy blok zajęć. Przez 14 dni wypełniały go zajęcia z technik harcerskich, zwiady, wycieczki, zajęcia sportowe, gry terenowe, plażowanie i wypoczynek. Generalnie cały program opierał się na Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim. Na zakupy i leżenie w namiocie harcerze mieli czas najczęściej w przerwie poobiedniej. Po niej rozpoczynał się drugi w ciągu dnia blok zajęć, który trwał aż do kolacji. Dzień kończyło przeważnie wspólne harcerskie ognisko, na którym odbywało się podsumowanie dnia, wspólne śpiewy i zabawy. Cisza nocna obowiązywała od godziny 22.


Nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży czuwała dwunastoosobowa kadra – instruktorzy hufca Łańcut z odpowiednimi uprawnieniami, którzy każdego roku pełnią te funkcje jako wolontariusze, nie pobierając żadnego wynagrodzenia. Komendantem obozu był harcmistrz Marek Ożóg.


Uczestnicy obozu, w zależności od swojej gminy, mogli liczyć na dofinansowanie wypoczynku. Gminy Białobrzegi, Czarna i Markowa wsparły swoich harcerzy środkami z Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii.


W tym roku w tych samych stronach wypoczywali również harcerze zrzeszeni w Łańcuckim Szczepie Harcerskim Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Mirosław Mac

Fot. Patrycja Bar, Marcin Kuźniar, M. Mac

 

Doxycycline online order Flovent Doxycycline Flovent without prescription Fluticasone online Fluticasone