Stulecie harcerstwa w Łańcucie

31/10/2012 | 20:10

Stulecie harcerstwa w Łańcucie

Jesienią 1912 roku w Łańcucie powstała pierwsza drużyna harcerska. Po stu latach, środowisko łańcuckich harcerzy chcąc uczcić tę wyjątkową rocznicę zorganizowało trzydniowe obchody 100-lecia Harcerstwa na Ziemi Łańcuckiej. Kulminacją uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy.

Obchody jubileuszu opierały się na trzydniowym biwaku, który odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Łańcucie. W ostatni weekend października uczestniczyło w nim blisko 250 harcerzy z Łańcuta i całego powiatu łańcuckiego. Cykl jubileuszowych imprez był otwarty dla wszystkich. Od pierwszego wydarzenia oprócz harcerzy przebywających na biwaku uczestniczyli w nich seniorzy, goście i przyjaciele harcerstwa.

Pierwszym punktem programu było spotkanie z harcerską piosenką. Wieczorne świeczkowisko przy ogniu i dźwięku gitar przypomniało ciekawsze historie z harcerskiego szlaku w oparciu o piosenki od najstarszych do współczesnych.

Sobota rozpoczęła się grą miejską pod hasłem „Zostań harcerzem stulecia”. W oparciu o kilka ciekawych punktów na terenie miasta harcerze poznawali historię harcerstwa nierozerwalnie związanego z historią samego Łańcuta. Harcerze pojawili się m.in. w parku, na plantach w miejscu dawnej siedziby Gimnazjum im. H. Sienkiewicza. Korzystając z gościnności strażaków drużyny zwiedziły garaże, centrum dowodzenia oraz izbę pamięci w Komendzie Państwowej Straży Pożarnej.

Kluczowym wydarzeniem w sobotę było otwarcie wystawy przygotowanej wspólnie z Biblioteką Miejską w Łańcucie – „100 lat harcerstwa w Łańcucie”. Dzięki tej formie, z wykorzystaniem fotografii z kronik, pamiątkowych dokumentów, plakietek, mundurów, wyposażenia w ciekawy sposób udało się pokazać minione stulecie łańcuckiego harcerstwa. Na wystawie zaakcentowano najważniejsze sylwetki, jak Władysław Gliński oraz wydarzenia, m.in. Zlot w Spale, zloty hufca, obozy i biwaki, stulecie ZHP. Po kilku tygodniach zbierania pamiątek na apel organizatorów odpowiedziały osoby, które przekazały cenne pamiątki. Wystawę otworzyli wspólnie: Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, Burmistrz Miasta Łańcuta oraz Komendant Hufca przewodnik Mirosław Mac. Zebranych na otwarciu po wystawie oprowadził harcmistrz Adam Hadław, główny inicjator tego przedsięwzięcia. Wystawę można oglądać w MBP do 19 listopada w godzinach pracy biblioteki. Druh Hadław zainteresowanych zwiedzaniem oprowadzał będzie osobiście m.in. w piątek 2 listopada o godzinie 10.00.

Zgromadzeni na wystawie przeszli później na Spotkanie Harcerskich Pokoleń. Wspominano na nim niezapomniane i zasłużone sylwetki dla łańcuckiego harcerstwa oraz najciekawsze wydarzenia. Harcerze mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać wspomnień seniorów.

Kulminacja jubileuszowych obchodów nastąpiła w niedzielę. W kościele farnym o godzinie 13.00 harcerze uczestniczyli we mszy św. odprawionej w intencji zmarłych harcerzy oraz instruktorów. Oprawę liturgiczną eucharystii zabezpieczyli harcerze, którzy również złożyli dary. Wśród nich był mosiężny krzyż harcerski, który jako wotum zawiśnie przy ołtarzu Matki Bożej Szkaplerznej.

Po uroczystej mszy harcerze, goście oraz przyjaciele łańcuckiego harcerstwa udali się do I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza, gdzie odbywała się dalsze część uroczystości. Właśnie to Liceum jest spadkobiercą tradycji Gimnazjum im. H. Sienkiewicza, w którym powstała pierwsza drużyna. Najważniejszym punktem programu było odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Dokonali tego Wicewojewoda Podkarpacki Alicja Wosik, Starosta Łańcuckie Adam Krzysztoń, Burmistrz Miasta Łańcuta Stanisław Gwizdak oraz komendant Hufca pwd Mirosław Mac. Przy tej okazji instruktorzy otrzymali liczne gratulacje od Wicewojewody, samorządu lokalnego, Komendy Chorągwi oraz Komendy Hufca. Był również czas na podziękowania dla partnerów, a byli nim Miejska Biblioteka Publiczna, Szkoła Podstawowa nr 2 oraz I LO im. H. Sienkiewicza. Podziękowania trafiły również do Starosty i Burmistrza, którzy wsparli organizację jubileuszu. Uroczystości uświetniła zaprzyjaźniona z harcerzami Orkiestra Dęta OSP z Husowa.

Organizując ten cykl imprez, intencją Komendy Hufca było upamiętnienie oraz uhonorowanie dorobku minionych pokoleń harcerzy i instruktorów. Służyć temu ma przede wszystkim odsłonięta tablica, która zawiśnie na budynku I LO. Widnieje na niej napis: „W STULECIE HARCERSTWA NA ZIEMI ŁAŃCUCKIEJ, WIERNI HARCERSKIM IDEAŁOM, UPAMIĘTNIAJĄC DOROBEK WIELU HARCERSKICH POKOLEŃ, DZIĘKUJĄC BOGU ZA OPIEKĘ, POWIERZAMY SIĘ PATRONOWI ZIEMI ŁAŃCUCKIEJ ŚW. MICHAŁOWI ARCHANIOŁOWI”.

Patronat honorowy nad całymi obchodami objęli: Adam Krzysztoń – Starosta Łańcucki, Stanisław Panek – Przewodniczący Rady Powiatu Łańcuckiego, Stanisław Gwizdak – Burmistrz Miasta Łańcuta, Jacek Bartman – Przewodniczący Rady Miasta Łańcuta.

Mirosław Mac

 

 

 

 

Doxycycline online order Flovent Doxycycline Flovent without prescription Fluticasone online Fluticasone