
Najchętniej używana w naszym kraju sól jodobromowa to sól bocheńska. Jej nazwa pochodzi od małopolskiej miejscowości Bochnia. Roztwory tej soli mają w sobie jony wapnia, sodu, magnezu, żelaza, bromków i jodków. Używa się ich zarówno przy kąpielach ( tutaj powinno się wsypać jej około kilograma), jak i inhalacjach ( kilka gramów na szklankę to odpowiednia ilość ).

Sól jodobromowa jest rekomendowana w przypadku chorób reumatycznych, zapaleń stawów, wszelkich chorób kości i zapalenia korzonków. Sole lecznicze wspomagają pacjentów przy rehabilitacji i rekonwalescencji, a także czynią łatwiejszym relaks po dużym wysiłku, rozluźniając. To nie wszystko, inhalacje mają nieoceniony wpływ na zwalczanie chorób dróg oddechowych, ułatwiają wykrztuszanie i ograniczają przekrwienie błon śluzowych, tłumiąc ból. Także w dermatologii sól bocheńska jest stosowana. Używa się jej, obok głównych leków, w kuracji wyprysków, łuszczycy, rybiej łuski i nerwic naczyniowych.

Sole lecznicze znajdziemy w klinikach, sanatoriach, domach, ośrodkach spa, klinkach odnowy biologicznej i masażu. Niezwykle popularne też ostatnimi czasy okazały się groty solne, gdzie przez chwilę można się zrelaksować wśród ożywczych brył soli. Pozwala to wszystkim poczuć się zupełnie jak nad Bałtykiem i uzupełnić siły na następne dni.