Korzystny wpływ soli bocheńskiej na człowieka i jego samopoczucie

przez | 13 maja 2023
Kiedyś sól była warta tyle,co kamienie szlachetne. Kopalnie soli w dawnej Polsce najczęściej posiadali najbogatsi panowie lub sam władca.

Współcześnie sól kuchenna stała się powszechna. Bardziej warte stały się sole lecznicze, bardzo popularne w ośrodkach Spa (zobacz: float spa) i w domach.

Domowa strefa relaksu

Autor: PARA PAINTS
Źródło: PARA PAINTS

Najchętniej używana w naszym kraju sól jodobromowa to sól bocheńska. Jej nazwa pochodzi od małopolskiej miejscowości Bochnia. Roztwory tej soli mają w sobie jony wapnia, sodu, magnezu, żelaza, bromków i jodków. Używa się ich zarówno przy kąpielach ( tutaj powinno się wsypać jej około kilograma), jak i inhalacjach ( kilka gramów na szklankę to odpowiednia ilość ).

Autor: iStockphoto.com

Sól jodobromowa jest rekomendowana w przypadku chorób reumatycznych, zapaleń stawów, wszelkich chorób kości i zapalenia korzonków. Sole lecznicze wspomagają pacjentów przy rehabilitacji i rekonwalescencji, a także czynią łatwiejszym relaks po dużym wysiłku, rozluźniając. To nie wszystko, inhalacje mają nieoceniony wpływ na zwalczanie chorób dróg oddechowych, ułatwiają wykrztuszanie i ograniczają przekrwienie błon śluzowych, tłumiąc ból. Także w dermatologii sól bocheńska jest stosowana. Używa się jej, obok głównych leków, w kuracji wyprysków, łuszczycy, rybiej łuski i nerwic naczyniowych.

kąpiel

Autor: SmartPR
Źródło: SmartPR

Sole lecznicze znajdziemy w klinikach, sanatoriach, domach, ośrodkach spa, klinkach odnowy biologicznej i masażu. Niezwykle popularne też ostatnimi czasy okazały się groty solne, gdzie przez chwilę można się zrelaksować wśród ożywczych brył soli. Pozwala to wszystkim poczuć się zupełnie jak nad Bałtykiem i uzupełnić siły na następne dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*