Jakie mamy sposoby, by po kontuzji lub operacji szybko wrócić do zdrowia? Czy są tak naprawdę takie metody?

przez | 28 marca 2023
Każdy czasem odnosi w życiu różnego rodzaju kontuzje, gdy nie są poważne to niedługo o nich zapominamy i przechodzimy do naszych codziennych obowiązków. Gorzej jeżeli mamy większe problemy ze zdrowiem oraz nie da się tak normalnie po jakimś czasie wrócić do całkowitej sprawności.

W takim wypadku potrzebne są specjalne metody. Jedną z nich jest z pewnością leczenie czynnikami wzrostu.

kontuzja w sporcie

Autor: Jon Candy
Źródło: http://www.flickr.com

Czynniki wzrostu to białka osocza, jakie doskonale przyspieszają procesy naprawcze oraz regeneracyjne tkanek po uszkodzeniu. Do leczenia używa się autologiczny, to znaczy wzięty z własnej krwi pacjenta bogatopłytkowy preparat osocza, który jest uzyskiwany przez odwirowywanie pełnej krwi. Preparat takiego typu jest przygotowywany w warunkach ambulatoryjnych, jednak powinny być spełnione pewne wymogi odnośnie sterylności, jak i jakości wirówki, ażeby nie doszło do uszkodzenia płytek krwi. Jest to bardzo popularna metoda, oprócz innych poznanych sposobów na uszkodzenia, przykładowo endoproteza kolana. Czynniki wzrostu uwalniane są z płytek przez degranulację ziarnistości, po mniej więcej dziesięciu minutach od rozpoczęcia procesu zastygania krwi. Wraz z przejściem przez błonę komórki macierzystej czynniki wzrostu niesamowicie szybko zawiązują się ze swoistymi receptorami aktywując ciąg sygnalizacji pomiędzy komórkowej, zaś w konsekwencji ekspresję konkretnych genów. Ważny jest także fakt, że czynniki wzrostu nie przedostają się do komórek, co sprawia, że nie ma prawdopodobieństwa wystąpienia mutagenezy.

leczenie kontuzji

Autor: Rose Physical Therapy Group
Źródło: http://www.flickr.com

To jedynie przyspieszenie standardowego procesu regeneracji tkanek. To całkiem młoda metoda terapii. Wykorzystuje się ją tak samo u pacjentów z urazami mięśni oraz ścięgien, jak i u takich z przewlekłymi schorzeniami układu kostno-szkieletowego. Możemy również takiej terapii użyć po przejściu różnych zabiegów, na przykład operacja więzadła krzyżowego. Używając jednorazowych, sterylnych zestawów należy pobrać od pacjenta próbkę krwi, później jest ona odwirowywana, otrzymamy z niej około 2-3 ml osocza ciekawe mezoterapia igłowa efekty zdjęcia bogatopłytkowego. Każdy zabieg kontroluje się ultrasonograficznie. Czynniki wzrostu trzeba podawać do miejsc, gdy na obrazie USG zauważalne są zmiany chorobowe mięśni lub ścięgien. Tego typu terapia posiada rzeczywiście szerokie zastosowanie zarówno w medycynie sportowej, jak i u osób starszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*