Menu dla dietetyków

przez | 28 marca 2023
Niskocholesterolowa, niskobiałkowa, bogato resztkowa… – rodzaje diet można wymieniać bez końca. Co wybrać? Konsultacja dietetyczna to spotkanie z dietetykiem, który dobierze odpowiednią dietę do indywidualnych potrzeb. Tylko tak można działać skutecznie i cieszyć z satysfakcjonujących efektów. Zrzucić zbędne kilogramy – to podstawowy cel, który przyświeca większości osób decydujących się na dietę.

Według statystyk aż 80% osób, które postanawiają zmienić nawyki żywieniowe, robi to właśnie z powodu nadwagi. Problem polega jednak na tym, że najczęściej zamiast rozsądkowi ulegają modzie i decydują się na rozwiązania popularne, a nie zawsze skuteczne. Drugi problem to wąskie spojrzenie na kwestię stylu życia. Bo dieta, może przynieść spodziewane rezultaty, ale trzeba pomyśleć również o zmianie codziennych nawyków i odpowiednim wsparciu w postaci ćwiczeń czy zabiegów.

Zdrowa, czyli jaka dieta?

Autor: Bird&Co.
Źródło: Bird&Co.

Wybór diety wbrew pozorom nie jest łatwy. Codzienne gazety, tygodniki, miesięczniki, kwartalniki, radio, telewizja – dosłownie z każdej strony zalewają nas „sprawdzone” i „rewolucyjne” diety, które zmienią na zawsze nasze życie. – Nie ma jednej recepty dla wszystkich. Jednej osobie dana dieta pomoże, a drugiej już nie. Podstawową kwestią jest indywidualne dobranie programu żywieniowego do konkretnej osoby – mówi Ewa Owczarek, dietetyk z Centrum Dermatologii i medycyny estetycznej WellDerm w Warszawie, które właśnie wprowadziło do swojej oferty doradztwo żywieniowe. – Dieta powinna być dostosowana do zapotrzebowania energetycznego i odżywczego pacjenta, do jego stanu zdrowia, stylu życia, preferencji smakowych i umiejętności kulinarnych. Tych czynników jest tak wiele, że fachowa konsultacja jest niezwykle przydatna – dodaje. Z takich porad korzysta coraz więcej osób, które chcą zrzucić kilogramy, ale niekoniecznie katując się długą, męczącą i niesmaczną dietą.

dermatologia, zabiegi estetyczne

Już podczas pierwszej wizyty u dietetyka zostaje sporządzony szczegółowy wywiad oraz analiza składu ciała, uwzględniający stan zdrowia, dotychczasowe nawyki, nie tylko żywieniowe, a także styl życia. Istotny jest również cel, jaki chcemy osiągnąć. – Najczęściej przychodzą do nas osoby chcące się odchudzać, ale jest coraz więcej ludzi poważnie myślących o swoim zdrowiu, którzy potrzebują wsparcia przy doborze codziennego menu – mówi Dorota Dębogórska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm we Wrocławiu. Wybór jest duży i indywidualnie dostosowany do konkretnych potrzeb. – Możemy opracować indywidualny program żywieniowy i rozpisać precyzyjne menu, określając jednocześnie ilość i wielkość posiłków, czas ich spożywania oraz dołączając przepisy zaproponowanych potraw. Druga opcja to jedynie ogólne zalecenia, co do produktów, składników i spożywanych porcji, umożliwiające samodzielne komponowanie prawidłowo zbilansowanego jadłospisu – tłumaczy Ewa Owczarek.

Najlepsze efekty przynosi długotrwała współpraca z dietetykiem. – Dawkujemy porcje, ale nie dawkujemy wiedzy. Już podczas pierwszej wizyty można znaleźć odpowiedzi na wiele pytań. Jednak wprowadzając długofalowy program żywieniowy, konsultacje są ważne, by sprawnie i na bieżąco kontrolować efekty – przyznaje Dorota Dębogórska.

Rozsądny wybór diety jest priorytetem, ale jeśli nadrzędnym celem jest odchudzanie, to zmiana żywieniowych nawyków powinna być tylko jednym z etapów na drodze do osiągnięcia celu. Częstszy ruch, spacery, jogging, czy jazda na rowerze to rodzaj aktywności fizycznej, na który powinien znaleźć się czas w kalendarzu każdej osoby dbającej o zdrowie i leczenie kręgosłupa wrocław i chcącej pozbyć się nadwagi. Są również dostępne rozwiązania, które pozwalają uzyskać natychmiastowy efekt bez większego wysiłku – w tym pomaga medycyna estetyczna. Takie efekty daje przykładowo Exilis. To idealny zabieg modelujący sylwetkę. Specjalne urządzenie wykorzystujące ultradźwięki, redukuje tkankę tłuszczową (rozbija komórki tłuszczowe), pobudza organizm do produkcji kolagenu i poprawia napięcie i sprężystość skóry. Efekty pojawiają się bardzo szybko. Jednak by ich nie zaprzepaścić, warto uważnie przyglądać się spożywanym produktom i zracjonalizować dietę. A to już recepta na dobre samopoczucie. Zajrzyj tu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*