Zwyrodnienie plamki żółtej – przyczyny, symptomy i koszty uzdrawiania

przez | 5 lipca 2023
Zwyrodnienie plamki żółtej, tytułowane również „AMD” jest schorzeniem w siatkówce związanym z wiekiem, powodującym stratę spostrzegania centralnego. Stanowi kluczową przyczynę pogorszenia ostrości wzroku u osób po 50 roku życia w krajach dobrze rozwiniętych. Plamka żółta jest odpowiedzialna za nasze widzenie centralne. Na skutek jej działania realne jest czytanie, rozpoznawanie twarzy, oglądanie telewizji i jazda samochodem. Dzięki niej spostrzegamy też barwy.

zwyrodnienie plamki żółtej leczenie

Autor: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Źródło: http://www.flickr.com
Zwyrodnienie plamki żółtej prowadzi do pogorszenia widzenia, a niekiedy do zupełnej utraty widzenia centralnego – utrudniając, a czasem uniemożliwiając sprawowanie dziennych czynności. Schorzenie charakteryzuje się powolnym i bezbolesnym przebiegiem. Natomiast w poniektórych przypadkach AMD może rozwijać się błyskawicznie, powodując nieodwracalną utratę wzroku – laserowa korekcja wzroku katowice cena w niezmiernie krótkim czasie. Szablonowe objawy to zdeformowania w spostrzeganiu linii prostych, zamazane i mniej żywe widzenie centralne, złotawa lub ciemna plama w centralnym polu widzenia, zniekształcenie obserwowanych przedmiotów, barwy wydają się być bledsze i skromniej wysycone. Trzeba zdać sobie sprawę, jak potworną funkcję odgrywa plamka żółta – leczenie jej dolegliwości jest ogromnie ważne. Zwyrodnienie plamki żółtej jest ściśle powiązane z wiekiem. Przejawy pojawiają się w większości wypadków po 50. roku życia, aczkolwiek są one wynikiem przemian, jakie zachodziły w organizmie znacząco wcześniej, pod wpływem rozmaitych czynników. Na występowanie AMD może mieć wpływ m.in. nadmierna wystawa na promienie UV i głęboki blask widzialny oraz przeciągłe i regularne rezydowanie w fałszywym oświetleniu. Niebezpieczeństwo zachorowania na AMD jest kilkakrotnie większe u palaczy tytoniu. Gdy chodzi o leczenie – w pierwszej hierarchii przeprowadzana jest ocena ,która polega na przeprowadzeniu akuratnych badań, w tym testu Amslera. Do uzdrawiania wykorzystuje się farmaceutyki hamujące powstawanie chorobliwych naczyń krwionośnych. Niektóre preparaty są wstrzykiwane prosto do wnętrza oka. Terapia obejmuje kilka zastrzyków, które serwowane są w określonych odstępach czasowych. O dawce i częstości iniekcji doszklistkowych rozstrzyga medyk po badaniu okulistycznym i dokonaniu OCT i angiografii fluoresceinowej. Leczenie to umożliwia spowolnić postęp schorzenia, a u większości pacjentów naprawić ostrość wzroku.

oko

Autor: Victoria Ford
Źródło: http://www.flickr.com
Trzeba zdać sobie sprawę z tego, jak znaczącą rolę w powszednim egzystowaniu gra plamka żółta – leczenie schorzenia jest bardzo istotne. Koszta zabiegów nie są tanie, w wielu przypadkach dochodzą nawet do kilku tysięcy złotych, jednakże korzyści są o dużo cenniejsze – wzroku cena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*